E-shop pozastaven (objednávky již nelze zaplatit), protože Soňa rodí. Pokud o něco přeci jen stojíte (třeba koupit celý e-shop :D), pište na zakladatele@darujbitcoin.cz.

Hardwarové peněženky a jejich existence za 10 let

Jde bitcoin z Ledgeru obnovit třeba v peněžence Exodus? Je rozumný uložit svůj bitcoin na Trezor One? A co když mám seed v diáři?

Slýcháme, že naše jediná jistota je, že žijeme ve světě, který ještě nikdy neexistoval. Média nejdou daleko pro výroky o tom, že svět se mění rychleji, než kdy dřív. Že průměrná populace přestává stíhat, co se děje ve světě. Že důchodci nechápou ani dění ve vlastní zemi. Že nůžky mezi chudými a bohatými jsou rozevřenější než kdy dřív.

Baví mě dívat se na to z pohledu odteď do budoucna. Baví mě sledovat, jak rychle se ty věci mění a přemýšlet nad tím, co se asi tak změní v následující dekádě.

Přijde mi hustý (a kolikrát i těžko uchopitelný) skládat vedle sebe fakta, jako že ve 40. letech si fakt všichni mysleli, že kouření neškodí zdraví. V 60. letech byli všichni nadšení z cukru a z plastových výrobků. Tak moc, že tím doslova zaplavily svět. Cigaretám to nakonec neprošlo. O nich se prokeclo, že zdravý nejsou a že kouření pro mentální ani fyzický zdraví fakt není OK. Logickým pohledem měl mít rozvoj potravinářského průmyslu a chrlení tun jednorázových produktů podobný scénář. Nakonec bychom na čokoládách měli cedulky, že nám to škodí a věděla by to každá úča na základce. A pokaždé, když bychom si kupovali nějaký jednorázový plastový crap, bylo by nám minimálně vysokou daní jasně dáno najevo, že jsme líný prasátka a že to má svojí cenu.

Tady už možná tušíš, kam tím mířím. Cigaretám to neprošlo, cukru a zbytečný plastový nadprodukci to prošlo. Svět se netočí logicky.

Produkt, který si takový zastavení a zamyšlení zaslouží tady a teď jsou hardwarové peněženky.

Absolutní převrat v našem krypto světě. Komunita na ně nedá dopustit. Ukazuje prstem na každého okradeného chudáčka a nechápe, že neměl HW peněženku. Češi v kryptu se bijou za to, jestli je patriotsky lepší náš český Trezor a nebo je v pohodě ten na black friday levnější Ledger, i se všemi jeho phishingy. Nikdo na to nemá správnou odpověď, zato na to ale máme spoustu silných názorů.

Za který z nich dáš ruku do ohně ty?

Jsou prostě věci, co se chytnou a pak věci, co se nechytnou. Jsou produkty, co už s námi byly za války a pořád se drží a pak jsou produkty, které nadchnou davy a za pár let po nich neštěkne pes.

Byli bysme hodně naivní (a teď myslím mě a tebe), kdybychom si tady nalhávali, že s námi HW peněženky budou napořád. Ony můžou. A taky nemusí. Je to trend, každý je má. Bez nich nehrajeme na jistotu, bez nich naše životy kryptoňanů nejsou úplný, hrozí nám výsměch, hrozí nám, že o něco přijdeme a taky jsme míň součástí skupiny. Mimochodem, tohle by šlo říct i o zvonáčích. Pamatujete si je? Já jo, byla jsem na základce a kdo je neměl, nebyl součástí davu. Lidi se na něj dívali stylem “jak to, že je nemá?!?” a nechápali jeho život. Co si budem, zvonáče taky nepřežili trend.

Jak říká i Dušan Matuška, všichni jsme early adopters. Celý krypto odvětví je úplně na začátku. Blockchain sám o sobě je převratná technologie. To, co se staví na něm jsou možná beta verze. Jsou to první pokusy, testovací jízdy. Neříkám, že bitcoin i Ethereum padne, protože je to obojí testovačka, ale říkám, že to má ještě spoustu slepých míst a nad těmi je potřeba přemýšlet.

Může se stát, že HW peněženky, jak je známe dnes, se ukážou být taky jen prvotní verzí. Jako třeba s televizemi. Pamatuješ, jak na televizi kdysiva běžely 4 programy a chytaly se přes anténu? A dneska už máme všichni pod televizí takový ty krabičky, přes který těch programů chytáme stovky, ne-li tisíce?

Myslíš, že přes tu anténu by dneska šlo ještě něco chytit? Asi to nebude žádná sláva, co. Může se stát, že HW peněženky potká to samý. Že se prostě přijde na mnohem zajímavější způsob, jak skladovat krypto pěkně doma na kusu plošnýho spoje, na který není lehký se hacknout po síti. Důležitá otázka tady je, co se stane s HW peněženkama v té podobě, jak je známe dnes?

Strašidelný scénář

Co je totiž strašidelný scénář je, že si dneska koupím bitcoin za mega. S tím, že to dám za 10 let svýmu staršímu já s vidinou toho, že tam najdu miliardu, nebo tak něco, žejo. Uložím ho hezky česky na Trezor One, jak se sluší a patří, a internet mi tvrdí, že to je to nejlepší, co můžu udělat. A za deset let zjistím, že:

  1. Svět úložišť krypta se vyvinul a firma Trezor už dávno nepodporuje tyhle starý krabičky, neboli, nedokážu to spojit s aplikací, přes kterou můžu svoje bitcoiny dostat ven.
  2. Můj Trezor se rozbil a protože už se tahle verze nevyrábí, nemůžu si svoji peněženku obnovit.
  3. Firma Trezor zkrachovala.

Holly shit! Jsem o 10 let starší, nejspíš už mám vrásky, aspoň se raduju, že jsem udělala docela inteligentní nákup a najednou koukám, že se k těm zlaťákům nemůžu dostat?!

Říkáš si, co to melu? Tak schválně, jo. Hypotetická otázka. Myslíš si, že seed, který máš vygenerovaný z Trezoru, ti půjde obnovit třeba na Ledgeru? A nebo třeba na SW peněžence Coinomi?

Pokud nejsi zrovna Dominik a nebo Kicom, možná na to neznáš odpověď. Možná na to máš názor, ale nevíš to. Možná to víš a pak ti tleskám, že tohle ještě pořád čteš. Máš u mě kafe, stav se.

Takže postupně. Dřív platilo, že seed vygenerovaný v jedné peněžence umím obnovit jen v té samé peněžence. Lidsky řečeno, pokud si vygeneruju seed v Trezoru One, Trezor jako firma zkrachuje a přestane tím pádem běžet jejich web trezor.io, tak nemůžu jít, koupit si Ledger a tam zadat seed a dostat se ke svýmu kryptu.

Každá firma na generování privátního klíče používala jiný algoritmus. Ten svůj. Na který byla náležitě hrdá a adekvátně ho chránila. Naštěstí partě hodně chytrých lidí došlo, že tohle asi není udržitelný model a přišli s návrhem, že se řekne jednotný algoritmus, podle kterého se budou privátní klíče ze seedu generovat. Neboli, že se určí jeden jazyk, kterým ty peněženky budou mluvit. Aby, když jedna zkrachuje, tak běžný uživatel (ty a já) mohl jít, a prostě použít nějakou jinou. Nevím, který to byl BIP, ať mě povolanější poučí. Ale to ještě neznamená, že se podle toho museli hned všichni vývojáři začít řídit. Tenhle jednotný jazyk nevzniknul jako povinnost, ale jako možnost volby.

Neboli, firma, co dělá peněženku, například Ledger, se může rozhodnout, jestli bude používat tenhle jednotný algoritmus a nebo jestli bude používat nějaký svůj. To znamená, že je na klukách v Ledgeru, jestli nám dá jistotu, že když zkrachují, můžeme prostě vzít svůj seed a jít s ním jinam. Fór je v tom, že tahle informace je u peněženek extrémně špatně dohledatelná.

Nebo jsem snad přehlédla nějakou snadnou cestu, jak tohle zjišťovat?

No ale abych se vrátila k původní situaci, kdy se chci po 10 letech dostat ke svému kryptu za mega.

Svět úložišť krypta se vyvinul a firma Trezor už dávno nepodporuje tyhle starý krabičky, neboli, nedokážu to spojit s aplikací, přes kterou můžu svoje bitcoiny dostat ven. A nebo se můj Trezor se rozbil a protože už se tahle verze nevyrábí, nemůžu si svoji peněženku obnovit.

Kluci z Trezoru jsou dost sofistikovaný na to, aby je napadlo, že se tohle může stát a budou na to mít řešení. Pokud ještě za 10 let budou fungovat (v což doufám).

A pokud by se naplnila ta, pro mnohé, noční můra, že Trezor nepřežije dalších 10 let?

To je přesně ten důvod, proč je důležitý rozumnět tomu, do čeho chci dávat svoje peníze. Pokud chci na 10 let někam položit bitcoin, chci vědět, jestli byl můj privátní klíč vygenerovaný na základě algoritmu, který jsem schopná znovu použít v jiné aplikaci a nebo je to pohřbené navždy. Chci vědět, jaké mám záložní varianty, pokud ta, se kterou jsem počítala, selže. Chci se zamyslet nad tím, co všechno se může stát. Nechci prostě spoléhat na to, že za 10 let bude svět vypadat podobně, jako dneska. Dostatečně podobně na to, abych ještě mohla použít něco, co bylo moderní před 10 lety.

Pokud by totiž Trezor používal na generování privátního klíče svůj originální algoritmus (a já nevím, který používají), a během 10 let přestaly fungovat a podporovat svoje uživatele, tak si se svojí miliardou v kryptu na Trezoru můžu doma podložit kývající stůl a smutně se koukat.

Neříkám, že se to stane. Že je to reálný scénář, že firmy vyvíjející peněženky budou krachovat, nebo budou zavírané třeba Evropskou Unií, a my budeme končit doma a plakat nad kusy nepoužitelného hardware. Říkám, že máme přemýšlet nad tím, za jakým účelem krypto kupujeme a co s ním chceme dělat.

Říkám, že pokud chci nakoupit a na 10 let někam uložit, je možný, že HW peněženka není ta správná cesta. A možná je, rozbij mi tuhle teorii. Nemám patent na rozum a ráda si poslechnu, jak to vidíš ty. Protože ostatně, bez diskuzí s ostatníma lidma bysme všichni pěkně zakrněli. Potřebujeme to k životu, diskuze nás dělají bystřejšíma, máme díky nim větší rozhled a víc podnětů.

Jaký je tvůj názor? Kam odložit bitcoin na 10 let s největší jistotou, že pak bude dostupný a zároveň ne vykradený?

Občas mi v životě přijde důležitý koukat se do budoucnosti a přemýšlet nad tím, jak na ní můžu být alespoň trochu připravená. Obzvlášť, když jde o peníze. Myslím, že to stejně nikdo z nás neví, jak to tady bude za 10 let vypadat. OMG, však je to crazy, vidět, jak brutálně se všechno vyvíjí. Ale je dobrý to vnímat, že se věci mění a nezaseknout se někde v době kamenný ve svý hlavě. Protože za 10 let možná budou hardwarový peněženky znít jako doba kamenná.


PS: Byla jsem zvědavá a pár jsem jich napříč otestovala.

Seed z Exodus šel obnovit v Blue Wallet.
Seed z Trust Wallet šel obnovit v Mycelium.

PSS: Slyšela jsem Slushe někde říkat, asi u Kicoma, že se v tomhle přátelí s nějakou SW peněženkou, jen si nevybavím, která to byla. Takže ano, hypoteticky BTC z Trezoru dostaneme i za 10 let, pokud se něco nestane i té “kámošce”.

 

Zamyšlení pro Daruj Bitcoin napsala Soňa Parke

Zpět do obchodu