E-shop pozastaven (objednávky již nelze zaplatit), protože Soňa rodí. Pokud o něco přeci jen stojíte (třeba koupit celý e-shop :D), pište na zakladatele@darujbitcoin.cz.

Ledger Nano S: První rozbalení a návod na použití

Jak na hardware peněženku Legder Nano S? Na co narazíte při její instalaci a co všechno budete muset udělat, aby vaše krypto bylo v bezpečí? Soňa v roce 2020 koupila Ledger Nano S a celý průběh vybalování a prvního použití sepsala. Po tomhle článku už to rozhodně nebude neznámá a možná už tam na tebe nečeká ani žádné překvapení.

ledger-nano-s-rozbaleni

Hezká krabička, působí to robusně a neodfláknutě. Samotná peněženka má v podstatě design jako usb flash disk, působí pevně (narozdíl od Trezoru One, ten když člověk drží v ruce, trochu se bojí, že ho rozmáčkne).

V boxu byli super kartičky z tvrdého papíru na zaznamenání recovery phase slov, klíčenka, kroužek, kabel a prostě všechno, co je k tomu potřeba. Takový full service jsem ani nečekala, takže pecka.

Dalším krokem je stáhnout si Ledger Live – aplikaci, která běží přímo na desktopu a přes kterou se s peněženkou komunikuje. Stáhneš si ji odtud.

ledger-nano-s-nastaveni

Poté si na zařízení navolíš 4-8 místný pin a opíšeš si recovery phase. Pak se To rovnou spojí s Ledger Live na tvém počítači. Tam, pokud ti to tři týdny leželo doma nerozbalené, jako mě, možná najdeš FW (firmware) update, takže tím začneš.

ledger-nano-s-firmware-update

 

A pak už si stačí vybrat, na co chceš nainstalovat penženku. Celková kapacita Ledgeru S je 160 Kb, takže se tam nakrásno vejdou třeba peněženky na BTC, ETH a k tomu ještě pár dalších.

ledger-nano-s-tvorba-penezenek

Vyzkoušela si jsem poslat tam BTC za 50 USD ze své mobilní peněženky Coinomi s prioritou Normal. Coinomi nabízí 4 režimy, podle toho, jak platba hoří a podle toho se také zvyšuje poplatek za transakci, aby těžaři měli motivaci zahrnout to do dřívějšího bloku (aktuálně to bylo s poplatkem 0,15 USD). Během minuty se mi platba zobrazila v Ledger Live jako Unconfirmed a během toho, co jsem si udělala a vypila doma kávičku tak už se propsala a potvrdila 6 bloky.

ledger-nano-s-segwit-rozdil

U čeho jsem se pozastavila při transakci byl výběr mezi SegWitem a Native SegWitem. Tam tě Ledger Live nechá vybrat, kterou možnost chceš. Neboli, můžeš si vybrat, jakým způsobem chceš, aby ta platba proběhla a byla ověřená při zápisu do blockchainu. O co go?

ledger-nano-s-segwit-native-rozdil

Detailněji o rozdílech si můžeš počíst na webu Ledgeru.

Tedy já jsem si samozřejmě vybrala Native SegWit, protože mě zajímá, jako správnou češku, nižší fee. Proto na screenshotu můžeš vidět, že se mi BTC propsal jako přijatý skrze Native SegWit (a taky můžeš vidět, kolik BTC bylo 50 USD 25. 10. V 10:58 :)

Dobrá otázka je, proč mají Native SegWit adresy menší poplatky než SegWit? Neznám na ní odpověď, musím se na to doptat povolanějších.

Menu v Ledger Live je velmi intuitivní a celkově musím říct, že to je velmi příjemná uživatelská zkušenost.

ledger-live-uzivetelske-menu

Samotný Ledger Live nabízí i možnost nákupu krypta přes partnera, zatím netestováno.

A zábavný příběh s poučením na závěr recenze na Ledger Nano S

Obecně doporučovaným best practice je, ať už u SW nebo HW peněženek, po nainstalování a rozchození zkusit přihlášení (klienta, appku, nastavení) smazat a udělat recovery pomocí seedu (recovery phase). Neboli nafejkovat, že jsme třeba rozsekali telefon, nebo nám na naši HW peněženku spadla doma karafa s vodou a museli jsme si koupit novou a stojíme teď před novou peněženkou a potřebujeme se do ní poprvé přihlásit. Neboli ji obnovit pomocí těch 24 (nebo taky 12, 18, dneska už jsou seedy různě dlouhé) slov ve správném pořadí, co jsme měli za úkol si při zakládání peněženky někam napsat a dobře si to schovat. Proč se to doporučuje udělat hned na začátku? Jednoduše proto, že v téhle fázi tam ještě nemáš žádný BTC a tím pádem, pokud přijdeš na to, že sis seed opsal špatně a nejde ti to restorovat, tak nebrečíš nad BTC, které už nikdy neuvidíš, ale prostě si založíš nový účet a u něj už se nesekneš, projde ti testem, že si ho umíš obnovit a pak můžeš prostě v klidu spát s vědomím, že i kdyby ti tvoji HW peněženku nakrásno rozkousal pes (a pak možná taky chcípnul, protože mu to propíchá vnitřnosti), tak se ke svýmu bitcoinu pořád umíš dostat se 100% jistotou.

Takže tohle jsem samozřejmě chtěla udělat (ten test, ne zabití psa HW peněženkou), byť jsem si na to vzpomněla trochu pozdě, když už mých 50 USD worth satošů bylo na cestě. Oh well. A co se nestalo, u 14 slova jsem se zasekla! Nano S nás vždycky nechá vyplnit první dvě tři písmena a pak nám dá prostě na výběr z těch pár slov, které na ty písmena začínají. No a moje 14 slovo bylo Surprise. A Ledger mi ho ne a ne nabídnout. Jediná slova, co mi to nabízelo byly:

ledge-nano-s-seed

Takže nejdřív jsem se zhrozila. Pak rozhohnila. Pak jsem se pokusila uklidnit a prostě jsem se zamyslela, kde tak asi můžu dělat chybu. A napadlo mě podívat se, jestli slovo Suprise, které jsem na svém lístečku recovery phase měla napsané, je v celkovém seznamu možných recovery slov. Ten mimochodem najdeš tady.

Je jich přesně 2048 v Bip 0039, který je zavedl (a jak na to šli a proč tam jsou třeba tyhle se můžeš podívat sem) no a co nevidím, slovo Suprise tam vůbec není. A v ten moment mi to došlo. Celý svůj život jsem [supráááájz] slovíčko Surprise psala špatně. A teď podotýkám, že jsem 5 let žila v zahraničí, z toho přes 2 roky v UK a půl roku v Austrálii a normálně jsem tam pracovala. Takže, moje obstojná angličtina má svoje mezery a ty začínají u slovíčka Surprise. LOL. Takže, jakmile jsem ten problém rozklíčovala, obnovila jsem si HW peněženku a tak jsem v klídečku našla svý satoše :) A upřímně jsem ráda, že se to stalo dneska, když tam těch satošů je pár :) A co z toho plyne pro tebe? Neudělej tu samou blbost a vyzkoušej, že sis to opsal správně, dokud tam nemáš poslaný žádný bitcoiny! Jo a taky si nejspíš odteď budeš pamatovat, jak správně napsat surprise, i kdybys to doteď nevěděl, ale to už je spíš bonusovka, než reálné poučení.

Pokud máš vlastní zážitek ke sdílení, sem s ním. Pokud máš k produktu dotaz, ptej se třeba na našem Facebooku. No a pokud váháš, kde si Ledger Nano S koupit, tak se podívej na náš e-shop.

A jinak držím palce s ochranou bitcoinu a dalšího krypta a zdravím :)

 

Pro Daruj Bitcoin napsala Soňa Parke

Zpět do obchodu